Od słowa do słowa – opieka logopedyczna dla najmłodszych

Witajcie w świecie pełnym słów i dźwięków, gdzie każda literka ma swoje miejsce, a każdy dźwięk jest jak nuta w symfonii języka. W naszej Pracowni Rozwoju opieka logopedyczna to nie tylko nauka, to przygoda, która rozwija skrzydła wyobraźni.

Jak ogrodnik, który dba o każdy pąk w swoim ogrodzie, tak nasz logopeda pielęgnuje i wspiera rozwój mowy każdego dziecka. To jak latarnia morska, która prowadzi małe statki przez wzburzone fale do portu pełnego zrozumienia i komunikacji.

Mowa to klucz, który otwiera serca i umysły, a nasza opieka logopedyczna to miejsce, gdzie ten klucz jest kształtowany z miłością i odpowiednią troską.

Dla kogo kierujemy naszą opiekę logopedyczną?

Opieką logopedyczną w naszej Pracowni objęte są zarówno te dzieci, które wykazują nieprawidłowości w rozwoju mowy i języka, jak i ci podopieczni, których zdolności komunikacyjne rozwijają się prawidłowo. Kompleksowa opieka logopedyczna obejmuje działania z zakresu profilaktyki (m.in. grupowe zajęcia logopedyczne przeciwdziałające powstawaniu nieprawidłowości i regularne diagnozy logopedyczne) oraz działania terapeutyczne.

Logopeda czuwa nie tylko nad wymową dzieci, ale skupia się też na wszystkich czynnikach, które mogą zaburzać proces komunikowania się – na rozumieniu mowy, zdolnościach słuchowych, budowie anatomicznej narządów mowy (warg, języka, podniebienia), stanie uzębienia. W razie potrzeby odsyła dzieci do innych specjalistów, np. ortodonty, laryngologa, neurologa, psychologa.
Niech wasze pociechy dołączą do naszej logopedycznej podróży, gdzie każde “r” brzmi jak burza w lecie, a każde “s” szumi jak wiosenny deszcz. Gdzie zabawa rymowankami i łamańcami językowymi to codzienność, a sukces w nauce mowy jest słodki jak miód.

Etapy rozwoju mowy dziecka

Okres melodii
Trwa od urodzenia do 1 roku życia. Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku. W 2 – 3 miesiącu życia dziecko głuży, jest to oznaką jego dobrego samopoczucia. Około 6 miesiąca życia dziecko zaczyna gaworzyć, czyli powtarzać dźwięki zasłyszane z otoczenia. Około 1 roku życia pojawiają się pierwsze wypowiadane słowa takie jak: mama, tata, baba, lala. W słowniku dziecka możemy już zaobserwować samogłoski a, o, u, e, y, i oraz spółgłoski m, p, b, t, d.

Okres wyrazu
Przypada na drugi rok życia dziecka. Maluch rozumie o wiele więcej słów, wyrażeń i zdań niż jest w stanie samodzielnie wypowiedzieć (mówimy wtedy o słowniku biernym). W okresie tym obok istniejących już samogłosek w mowie dziecka doskonali się artykulacja spółgłosek: m, p, b, t, d, n, k, ś, ć czasem ź, dź. Pozostałe głoski zastępowane są łatwiejszymi o zbliżonym miejscu artykulacji.

Okres zdania
przypada między drugim a trzecim rokiem życia. Jest to czas budowania zdań. Początkowo są to zdania proste, złożone z dwóch lub trzech wyrazów i stopniowo przechodzą w wypowiedzi dłuższe, cztero – pięcio wyrazowe. W tym okresie dziecko wypowiada już prawidłowo spółgłoski: p, b, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l oraz samogłoski ustne a, o, u, e, y, i, a czasem nosowe: ą, ę. Pod koniec tego okresu pojawia się s, z, c, dz, które wcześniej były zastępowane przez ś, ź, ć, dź. Wymienione głoski nie zawsze są pełnowartościowe, ze względu na małą sprawność narządów artykulacyjnych. Zwłaszcza w trudniejszych zestawieniach, bywają zastępowane głoskami łatwiejszymi o zbliżonym miejscu artykulacji.

Okres swoistej mowy dziecięcej
Przypada na okres przedszkolny, a więc między trzecim a siódmym rokiem życia. W dalszym ciągu wzbogacany jest zasób słownictwa, rozwijana umiejętność budowania zdań złożonych, następuje dalszy rozwój artykulacyjny.
Dziecko 3-letnie: powinno już wymawiać wszystkie samogłoski ustne i nosowe, spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, d, n, l, ł, j. W tym wieku pojawiają się głoski s, z, c, dz. Chociaż dużo głosek umie już dziecko wypowiedzieć poprawnie w izolacji, w mowie potocznej zastępuje je łatwiejszymi.
Dziecko 4-letnie: powinno już wymawiać w mowie potocznej s, z, c, dz. Często między 4 a 5 rokiem życia pojawia się głoska r. Głoski sz, ż, cz, dż są zastępowane przez s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź.
Dziecko 5-letnie: powinno już wymawiać głoski sz, ż, cz, dż, chociaż w mowie potocznej mogą być jeszcze zamieniane na s, z, c, dz. Głoska r powinna być już wymawiana, ale często pojawia się dopiero w tym okresie. Duży odsetek dzieci 5-letnich nie wymawia jeszcze głosek najtrudniejszych: sz, ż, cz, dż oraz r. Jest to właściwy moment, aby wspomóc rozwój mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne.
Dziecko 6-letnie: powinno mieć już utrwaloną poprawną wymowę wszystkich głosek oraz opanowaną technikę mówienia. Jeśli rozwój mowy jest opóźniony należy niezwłocznie skontaktować się z logopedą.

Na czym skupiamy się w naszej opiece logopedycznej?

Logopedyczna profilaktyka polega na wspieraniu prawidłowego rozwoju mowy u dzieci od ich najwcześniejszych lat oraz zapewnianiu odpowiedniej stymulacji podczas wczesnego okresu nauki mowy, aby zapobiec ewentualnym zaburzeniom w jej rozwijaniu się.
Dzieci, które mają trudności w mówieniu, często również napotykają trudności w poprawnym zapisywaniu słów, mogą mieć problemy z efektywną komunikacją językową, a nieprawidłowa artykulacja może prowadzić do kształtowania kompleksów, braku chęci do wypowiadania się i tym samym ograniczenia możliwości praktykowania umiejętności płynnego wyrażania się.

Rodzina jest najważniejsza

Podstawowym środowiskiem kształtowania mowy dziecka jest rodzina. Rozwój jej przebiega tu samorzutnie w związku z różnorakimi sytuacjami dnia powszedniego:
ubieraniem, rozbieraniem, myciem, jedzeniem, zabawą, zajęciami domowników itp.
Dziecko ma okazję o wszystko pytać na bieżąco i zwykle otrzymuje cierpliwą odpowiedź. Duży wpływ na zaburzenia mowy u dzieci mają także wady wymowy rodziców, które dziecko dziedziczy lub też nabywa od nich drogą naśladownictwa. Rodzice nie powinni przemawiać do dziecka pieszczotliwie, zniekształcając wyrazy. Mając taki wzór do naśladowania, dziecko zaczyna wymawiać głoski nieprawidłowo.
Pracę nad wymową dziecka rodzice powinni rozpocząć po konsultacji u logopedy i pod jego kierunkiem. Dzieci, które mają od początku zapewnioną właściwą opiekę wychowawczą i do których rodzice często zwracają się głośno i dużo do nich mówią, szybko i prawidłowo opanowują mowę.

Klocki LEGO to synonim nieograniczonych możliwości. Pozwól swojemu dziecku odkryć ten wspaniały świat!

Co mówią o nas Klienci?

Zdecydowanie polecam pracownię rozwoju każdemu, kto szuka skutecznych metod poprawy efektywności pracy zespołowej. Ich trenerzy są kompetentni i potrafią dostosować program szkoleniowy do indywidualnych potrzeb.

Jan Debiutant

Pracownia rozwoju przekroczyła moje oczekiwania! Ich podejście do klienta jest profesjonalne i pełne zaangażowania. Dzięki nim moje umiejętności osobiste i zawodowe wzrosły znacząco.

Oliwia Malinowska

Doświadczyłem ogromnego postępu dzięki współpracy z pracownią rozwoju. Ich podejście oparte na empatii i wsparciu pozwoliło mi rozwijać umiejętności, których nawet nie zdawałem sobie sprawy, że mam. Bardzo polecam!

Marzena Kowalska

Sprawdź naszą pozostałą ofertę

Biofeedback

Lego Education

Urodzinki

Gabinety terapii Integracji Sensorycznej